Chiran Kōcha | Økologisk | 2024

知覧 紅茶

Økologisk japansk sort te fra Chiran Nōen i Chiran, Kagoshima.
Med en delikat kombination af tre distinkte kultivarer fra både forårets og sommerens høst – Benifūki, Kanayamidori og Yabukita – brygger Chiran Kōcha en sødt duftende og behageligt rund sort te med et karakteristisk japansk wakōcha skær.
moden stenfrugt  – sukkerrør – antikt træ

kr. 175,00

Beskrivelse

Beskrivelse | 茶樹

Benifūki-kultivaren blev oprindelig udviklet i Kagoshima i 1960’erne fra en krydsning mellem varianterne Benihomare og MakuraCd86. Arven herfra giver Benifūki en fyldig og let floral karakter, der komplementeres af en behagelig kant af tanniner, og som kan minde om visse klassiske former for sort te i nordindisk stil – Benihomare stammer fra frø fra Assam, MakuraCd86 fra frø fra Darjeeling.

Tilføjelsen af Yabukita og Kanayamidori, der især benyttes i produktioner af grønne sencha-teer, kombineret med Chiran Nōens kyndige processering giver til gengæld disse fuldt oxiderede teblade et umiskendeligt ‘japansk’ skær. Sødmefulde noter af sukkerrør og moden stenfrugt blander sig med en mild, men karakteristik umami. En vis aromatisk tørhed, nærmest som antikt træ, tilfører samtidigt teen en klar og forfriskende struktur.

Chiran Kōcha er på den måde et meget vellykket eksempel på samtidig japansk sort te – også kendt som wakōcha – der oplever stadigt stigende interesse disse år.


Tetræerne | 茶樹

Kultivar: Benifūki, Kanayamidori, Yabukita

Alder: 20-40 år

Højde: 150-200 moh

Gødning: hjemmelavet, fermenteret økologisk gødning af lokale restprodukter fra risdyrkning, landbrug og fiskeri

Dyrkningsmetode: certificeret økologisk landbrug (læs mere om økologi og naturligt landbrug her)

Høst: april + juni 2024

Produktionsmetode | 製茶方法

Tørring efter høst (ichō): 12-14 timer

Producent | 生産者

Chiran Nōen 知覧農園

Oprindelse | 産地

Chiran i Kagoshima, Japan

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Kun kunder, der er logget ind og har købt denne vare, kan skrive en anmeldelse.